In memoriam: prof. dr. sc. Ante Došen (1939.-2023.)

25.01.2023.

Riječki Medicinski fakultet plasirao je u svijet poveći broj uspješnih stručnjaka koji su karijere gradili kao neurolozi u Buffalu, anesteziolozi na Floridi, psihijatrice u Düsseldorfu ili radiologinje u Beču. Jednu od svakako najvećih karijera naših alumna postigao je prof. emerit. dr. sc. Anton (Ante) Došen koji nas je nedavno napustio.

Rođen je 1939. u Rizvanuši u Lici. Završivši Sušačku gimnaziju, u Rijeci je diplomirao na Medicinskom fakultetu u sedmoj generaciji (1962./3.). Nakon studija radi pet godina na opatijskoj Hitnoj pomoći, a potom, ne mogavši dobiti specijalizaciju, odlazi u Nizozemsku. Specijalizira dječju psihijatriju, doktorira i postaje profesorom na Sveučilištu Radboud u Nijmegenu, potom emeritom, a s vremenom i gostujućim odnosno naslovnim profesorom na belgijskom Sveučilištu u Ghentu, zagrebačkom Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu i rimskom Sveučilištu Tor Vergata.

Područje njegova profesionalnog zanimanja bila je razvitak skrbi za mentalno zdravlje osoba sa zaostajanjem u psihosocijalnom razvoju, na čemu je radio kao predsjednik sekcije za mentalnu retardaciju unutar Nizozemskog psihijatrijskog društva, predsjednik Sekcije za mentalnu retardaciju Svjetske psihijatrijske udruge, predsjednik (kasnije počasni) Europske udruge za mentalno zdravlje osoba s mentalnom retardacijom i na drugim pozicijama. U psihijatrijski je pristup osobama s intelektualnim teškoćama uveo „integrativni pristup” s naglaskom na razvojnu perspektivu i emocionalni razvoj, a autorom je i Skale za emocionalni razvoj. Za svoja je pregnuća nagrađen naslovom viteza nizozemske kraljevske kuće, a na Sveučilištu u Tilburgu je utemeljena nagrada ”Anton Došen” za najbolji diplomski rad studenata psihologije, pedagogije i sociologije na temu mentalnog zdravlja osoba s poteškoćama u razvoju.

Profesora Antu Došena imali smo zadovoljstvo slušati i u Rijeci, kada je pri Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci, gdje je godinu dana nosio naslov gostujućeg profesora, održao 13. listopada 2016. predavanje na temu „Značaj emocionalnog razvoja za mentalno zdravlje“. Ante Došen umro je 2. siječnja 2023. u Helmondu u Nizozemskoj, a pokopan na riječkom groblju Kozala. Hvala mu na svemu što je učinio za promidžbu našega Sveučilišta, Rijeke i Hrvatske.