Engleski kao jezik visokoškolske nastave u medicini (EJVINMed)

CILJEVI TEČAJA
Cilj je tečaja razvijanje kompetencija za poučavanje na engleskome jeziku u medicini. S obzirom na to da je za uspješno držanje nastave na engleskome jeziku potrebna visoka razina govorne produkcije i govorne interakcije, tečaj je usmjeren na razvijanje akademskoga diskursa, tečnosti i točnosti u izražavanju te jezične (samo)svijesti. Cilj je tečaja također podići svijest nastavnika o važnosti triju skupina kompetencija za potrebe EJVINMed-a: jezičnih, metodičkih i interkulturnih komunikacijskih kompetencija.
Važna napomena: tečaj nije usmjeren razvijanju medicinskog diskursa, odnosno medicinskog engleskog.

KOME JE TEČAJ NAMIJENJEN?
Tečaj je namijenjen nastavnicima koji sudjeluju ili namjeravaju sudjelovati u održavanju nastave na engleskom jeziku, a koji žele unaprijediti svoje jezične, metodičke i interkulturne komunikacijske kompetencije.

SADRŽAJ TEČAJA
• elementi engleskoga jezika za potrebe poučavanja
• poticanje i razvijanje tečnosti, točnosti, spontanosti i automatizma u izražavanju na (akademskome) engleskom jeziku
• parafraziranje za potrebe razumijevanja i elaboracije sadržaja
• priprema i izvedba 20-minutnog predavanja/poučavanja na engleskome jeziku
• samorefleksija i suradničko opažanje
• metodičko-jezični aspekti nastave
• interkulturna komunikacija u nastavi na engleskome jeziku

NAČIN PROVOĐENJA I TRAJANJE TEČAJA
Drugi ciklus održavanja tečaja – veljača 2024. godine
tečaj će se održavati onsite na Medicinskom fakultetu u Rijeci od 5. veljače do 1. ožujka 2024. godine u trajanju od 22 nastavna sata prema sljedećem rasporedu (sati održavanja sesija podložni su promjeni prema dogovoru na uvodnome satu 5. veljače):

• tjedan od 5. do 9. veljače (svi polaznici)
    • 5. veljače – 16:00-17:30 uvod u tečaj i predstavljanje Priručnika za održavanje nastave na engleskome jeziku (TAEC EMI Handbook, 2019)
    • 6. veljače – 15:30 – 18:00 (pedagogy)
    • 9. veljače – 15:30 – 18:00 (language)
  • tjedan od 12. do 16. veljače (svi polaznici)
    • 13. veljače – 15:30 – 18:00 (intercultural communication)
    • 16. veljače – 15:30 – 18:00 (language)
  • tjedan od 19. do 23. veljače (skupina A)
    • 20. veljače – 16:00 – 17:30 (mini lectures)
    • 21. veljače – 16:00 – 17:30 (mini lectures)
  • tjedan od 26. veljače do 1. ožujka (skupina B)
    • 28. veljače – 16:00 – 17:30 (mini lectures)
    • 1. ožujka – 16:00 – 17:30 (mini lectures)

Sesije prva dva tjedna organizirane su za sve polaznike, dok su posljednja dva tjedna polaznici podijeljeni u dvije skupine i pohađaju ili sesije u tjednu od 19. do 23. veljače ili u tjednu od 26. veljače do 1. ožujka.

Prvi ciklus održavanja tečaja – svibanj/lipanj 2023. godine tečaj će se održavati onsite na Medicinskom fakultetu u Rijeci od 15. svibnja do 2. lipnja 2023. godine trajanju od ukupno 18 sati prema sljedećem rasporedu:

• tjedan od 15. do 19. svibnja
    • 15. svibnja – 16.00 – 17.30 uvod u tečaj i predstavljanje Priručnika za održavanje nastave na engleskome jeziku (TAEC EMI Handbook, 2019.)
    • dva dana prema dogovoru po tri sata nastave od 16 do 18.15 sati
  • tjedan od 22. do 26. svibnja
    • dva dana prema dogovoru po tri sata nastave od 16 do 18.15 sati
  • tjedan od 31. svibnja do 2. lipnja
    • dva dana prema dogovoru po dva sata nastave od 16 do 17.30 sati

CIJENA TEČAJA
Tečaj je besplatan za nastavnike Medicinskog fakulteta u Rijeci. U slučaju naknadnog upisa na
program cjeloživotnog obrazovanja Moderna i praktična medicinska edukacija, položeni tečaj bit će
priznat kao položeni istoimeni izborni kolegij od 1,5 ECTS bodova.

UPIS NA TEČAJ
Natječaj za upis na tečaj bit će otvoren od 17. do 24. siječnja u 23.59 sati. Broj polaznika je ograničen
na 12 (minimalni broj polaznika potreban za održavanje tečaja je 10). Za prijavu je potrebno ispuniti
obrazac za prijavu i poslati ga na adresu petra.volf.zikovic@uniri.hr
(Petra Volf-Žiković, mag. oec., Referada za poslijediplomske studije i cjeloživotno obrazovanje) i
nina.pereza@uniri.hr (izv. prof. dr. sc. Nina Pereza, dr. med., voditeljica programa cjeloživotnog
obrazovanja Moderna i praktična medicinska edukacija).
U slučaju većeg broja zaprimljenih prijava, prednosti upisa na tečaj imat će polaznici koji imaju
manje godina iskustva u održavanju nastave na engleskom jeziku, kao i oni polaznici koji dosad nisu
završili tečajeve/programe/radionice za unaprjeđenje kompetencija za poučavanje na engleskom
jeziku.