Prof. dr. sc. Vlatka Sotošek u finalu Medicinskog Oscara

11.03.2026.
Podijeli vijest na
Facebook
Twitter

Među finalistima prestižne međunarodne nagrade International Medis Awards for Medical Research ove se godine nalazi pet hrvatskih liječnika, čiji su znanstveni radovi prepoznati među najboljima u srednjoj i istočnoj Europi. Neovisni međunarodni znanstveni odbor pregledao je 243 znanstvena rada iz 11 zemalja, od kojih je 196 zadovoljilo kriterije za nominaciju, odabrano je 18 finalista. U svakoj od devet medicinskih kategorija izabrana su po dva finalista.

U kategoriji intenzivne medicine i anesteziologije jedna od finalistica je dr. sc. Vlatka Sotošek s Medicinskog fakulteta u Rijeci, istaknula je kako ova nagrada pruža vrijednu platformu za vidljivost i prepoznatljivost istraživača te potiče izvrsnost, inovativnost i međunarodnu suradnju.

Njezin rad Učinak operacije aortokoronarnog premoštenja na koncentraciju interleukina-18 i biomarkere razgradnje endotelnog glikokaliksa, objavljen u International Journal of Molecular Sciences, uspoređuje operacije srca uz i bez izvantjelesnog krvotoka. Istraživanje je pokazalo da bolesnici operirani uz pomoć stroja imaju izraženiju upalu i oštećenje endotelnog glikokaliksa nakon operacije, pri čemu bi interleukin-18 mogao poslužiti kao pokazatelj rizika od poslijeoperacijskih komplikacija.

Tekst i fotografija preuzeti iz članka https://www.novilist.hr/novosti/hrvatska/pet-hrvatskih-lijecnika-u-finalu-medicinskog-oscara-medu-njima-i-rijecka-profesorica/

Skip to content