Centar za uzgoj i inženjering laboratorijskih miševa (LAMRI)
Medicinski fakultet u Rijeci,
Braće Branchetta 20 , 51000 Rijeka
Kontakti
- prof dr. sc. Bojan Polić,
- e-mail: bojan.polic@uniri.hr,
- tel: 051 651 206
- izv. prof. dr. sc. Felix Wensveen,
- e-mail: felix.wensveen@uniri.hr,
- tel: 051 651 171
- doc. dr. sc. Ilija Brizić,
- e-mail: ilija.brizic@uniri.hr,
- tel: 051 651 252
Opis i cijena usluge
Opis usluge
Uzgoj laboratorijskih miševa
Cijena usluge
- Za Fakultetske korisnike: 13 kn (1,73 EUR) / kavezu / tjedan
- Za vanjske korisnike: 26 kn (3,45 EUR) / kavezu / tjedan
Fiksni tečaj konverzije kune u euro: 1 euro = 7,53450 kuna
Od svog osnutka, Medicinski fakultet započinje sa razvojem znanstvenih istraživanja i eksperimentalnog rada na laboratorijskim životinjama. Ubrzan razvoj imunologije na Fakultetu i prva transplantacija bubrega u bivšoj državi (1971.) su značajno povećale potrebe korištenja eksperimentalnih životinja u istraživanjima. S obzirom na tu činjenicu i potreba za većim zdravstvenim standardima u uzgoju životinja, 1989. godine akademik Daniel Rukavina sa suradnicima gradi suvremeni Središnji uzgojni vivarij u okviru kampusa Fakulteta koji je omogućio kvalitetan konvencionalni uzgoj laboratorijskih miševa i štakora. Izgradnja ovog vivarija je označila prekretnicu u znanstvenim istraživanjima na Fakultetu, poglavito u području imunologije, virologije i mikrobiologije.
Pored brojnih konvencionalnih i kongeničnih sojeva miševa, početkom 90-tih godina prošlog stoljeća se počinju nabavljati i prvi genetski modificirani miševi. Do kraja stoljeća, Vivarij je posjedovao preko 25 sojeva konvencionalnih, kongeničnih i transgeničnih miševa. Sve veći standardi kvalitetnog uzgoja životinja i sve veći broj genetski modificiranih miševa sa različitim imunološkim nedostatcima, potaknulo je tadašnju upravu Fakulteta na čelu s prof. Stipanom Jonjićem na dogradnju i modernizaciju Vivarija (2003.). On je dovršen 2004. te je preimenovan u Centar za uzgoj i inženjering laboratorijskih miševa (LAMRI). LAMRI je koncipiran kao suvremeni uzgojni SPF (engl. specific pathogen free) vivarij sa strogom barijerom i uzgojem miševa u individualno ventiliranim kavezima (IVC). U LAMRI-u je također oformljen i laboratorij za mikroinjiciranje mišjih embrija te na samom početku djelovanja LARMI-a prof. Bojan Polić sa suradnicima izvodi prvu ciljanu mutaciju mišjih gena u embrionalnim matičnim stanicama i uspostavlja proizvodnju genetski modificiranih miševa (2003/2004). Proizvedeno je nekoliko mišjih mutanti što je bio prvi takav poduhvat u Republici Hrvatskoj.
Izgradnja LAMRI-a i uvođenje proizvodnje genetski modificiranih miševa su omogućili nove mogućnosti i iskorake u znanstvenim istraživanjima Fakulteta. Danas LAMRI posjeduje preko 100 konvencionalnih i genetski modificiranih mišjih sojeva. Korištenje kvalitetnih eksperimentalnih životinja uz mogućnosti kreiranja novih mišjih modela omogućilo je razvoj novih pravaca istraživanja, brojnih kvalitetnih publikacija i znanstvenih projekata u posljednjih gotovo dva desetljeća. Sveukupno, LAMRI sa svojim mogućnostima predstavlja jedinstveni kapitalni znanstveni infrastrukturni objekt u našoj zemlji koji je dao i daje veliki obol razvoju suvremenih biomedicinskih istraživanja i međunarodnoj prepoznatljivosti Fakulteta.