Zavod za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu, KBC Rijeka
Tome Strižića 3, 51000 Rijeka
tel: + 385 (0)51 407 120
Kontakti
Pročelnik:
Prof. dr. sc. Tea Schnurrer-Luke-Vrbanić, dr.med.
e-mail: teaslv@medri.uniri.hr
tel: + 385 (0)51 407 120
Tajnica:
Jasmina Štrbac, dipl.ing.
e-mail: jasmina.strbac@uniri.hr
tel: + 385 (0)51 407 120
- Studenti se primaju:
Ponedjeljkom od 12 do 14 sati
O katedri
Katedra za neurorehabilitaciju osnovana je u prosincu 2013. godine u nastavnoj bazi KBC Rijeka, pri Zavodu za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu.
Temelje službe za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu, KBC-a Rijeka postavio je još 1954. godine dr. Ferdo Licul, a od 1963. godine započinje s radom i Odjel za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu dječje dobi na lokalitetu Kantrida.
Od tada do danas, prateći napredak struke i postavljajući visoke standarde stručnog rada u koji je implementirana edukacija studenata i djelatnika, te znanstveno-istraživački rad, formalno osnivanje Katedre bio je logičan slijed dugogodišnjeg i predanog rada.
Katedra objedinjuje područja fizikalne i rehabilitacijske medicine, s posebnim osvrtom na neurorehabilitaciju odraslih i djece jer je poznato da su oštećenja živčanog sustava glavni uzrok invalidnosti u svijetu i kod nas (incidencija moždanog udara je 500/100 000 stanovnika). Istovremeno ova oštećenja, obzirom na tijek oporavka, zahtijevaju dugotrajnu i intenzivnu neurorehabilitaciju koja se provodi kroz specijalizirane rehabilitacijske programe u multidisciplinarnom timskom radu.
Kroz nastavni rad upoznajemo studente sa osnovnim smjernicama opće rehabilitacije, uz posebno prikazivanje specijaliziranog programa neurorehabilitacije odraslih i djece, slijedeći postavke najnovijih smjernica i medicine bazirane na dokazima. Od najnovijih smjernica izdvojili bi primjenu individualne kineziterapije po Bobath konceptu, robotike u neurorehabilitaciji, te primjenu i aplikaciju botulinum toxina u spastični mišić kod centralnog oštećenja živčanog sustava (cerebralna paraliza / spastične pareze mišića različite geneze).
Također, studente upoznajemo sa osnovnim načelima fizikalne medicine, uz praktičnu primjenu postupaka fizikalne terapije, iz kojih bi izdvojili vrhunske aparate: Neodimij-Yagmij Laserska terapija visokog intenziteta (HILT), te aparat za terapiju fokusiranim i radijalnim udarnim valovima.
Kroz znanstveno – istraživački rad prate se, unaprijeđuju i razvijaju smjernice i rehabilitacijski protokoli kroz sve segmente oštećenja, onesposobljenosti i hendikepa bolesti lokomotornog i živčanog sustava, a kroz implementaciju Međunarodne klasifikacije funkcioniranja, onesposobljenosti i zdravlja (WHO), te kroz primjenu posebno dizajniranih funkcijskih indexa. Područje od posebnog interesa je povezivanje medicine i tehnike u razvoju i primjeni robotike u neurorehabilitaciji. Također, kroz znanstveno – istraživačko – nastavni rad njeguju se kontakti sa domaćim i međunarodnim ustanovama (Tehnički fakultet u Sveučilišta u Rijeci; Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Republike Slovenije, Ljubljana-Soča).
Djelokrug nastavnog rada Katedre za neurorehabilitaciju obuhvaća kliničke entitete neurorehabilitacije, koji su od vodećeg javnozdravstvenog značaja zbog poznate spoznaje općeg starenja populacije, uz povećanje incidencije lokomotornih i živčanih oštećenja koja uvelike dorinose onesposobljenosti i hendikepu bolesnika, što se registrira kroz probleme u aktivnostima svakodnevnog života, te vokacijskim i avokacijskim aktivnostima. Kroz prijavljene izborne predmete studenti stječu teoretska znanja i praktične vještine u pristupu bolesniku kojem je nužno potrebna neurorehabilitacija.
Djelatnici
- Pročelnik
- Prof. dr. sc. Tea Schnurrer-Luke-Vrbanić, dr. med. e-mail: teaslv@medri.uniri.hr
- Nastavno osoblje
- Prof. dr. sc. Tea Schnurrer-Luke-Vrbanić, dr. med. e-mail: teaslv@medri.uniri.hr
- Naslovna radna mjesta
- naslovna izv. prof. dr. sc. Vlasta Đuranović, prim. dr. med.; e-mail: vlasta.duranovic@medri.uniri.hr
- naslovna doc. dr. sc. Viviana Avancini-Dobrović, dr. med.; viviana.adobrovic@fzsri.uniri.hr
- naslovni asistent Adelmo Šegota, dr. med.; e-mail: adelmo.segota@student.uniri.hr
- Nenastavno osoblje
- Jasmina Štrbac, dipl.ing., tajnica
Nastavna aktivnost
- Fizikalna i rehabilitacijska medicina (redovni)
- Neurorehabilitacija (izborni)
- Robotika u neurorehabilitaciji (izborni)
- Habilitacija djece s cerebralnom paralizom (izborni)
- Amputacija ekstremiteta nije kraj već novi početak (izborni)
- Život sa multiplom sklerozom (izborni)
- Mehanizmi neuroplastičnosti mozga u neurorehabilitaciji: moderni pristup i klinička budućnost (izborni)
Znanstvena aktivnost
Aktivni projekti
- Naslov projekta: Inovativne mehatroničke konstrukcije za pametna tehnološka rješenja
Izvor finaciranja: Zavod za konstruiranje u strojarstvu, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, suradnik na projektu prof.dr.sc. Saša Zelenika - Naslov projekta: Kontrola kvalitete ultrazvučnih snopova korištenjem termokromatskih materijala
Šifra projekta: UniRi-Prirod-18-75-1208
Trajanje projekta: 2019. – 2022.
Izvor financiranja: Sveučilište u Rijeci, voditeljica projekta prof.dr.sc. Gordana Žauhar
Završeni projekti u posljednih 10 godina
- Naslov projekta: Utjecaj hiperbarične oksigenacije na regeneraciju skeletnog mišića i živca
Šifra projekta: 062-0000000-1352
Trajanje projekta: 2014.
Izvor financiranja: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske, voditeljica projekta prof.dr.sc. Snježana Bajek.
Stručna aktivnost
Organizacija tečaja trajnog usavršavanja:
- Razvoj i primjena algoritama u Neurorehabilitaciji
- Primjena Robotike u Neurorehabilitaciji