FOSS MEDRI (Fakultetski odbor svih studenata Medicinskog fakulteta u Rijeci) je neprofitna, nestranačka i nepolitička udruga studenata koja djeluje pri Medicinskom fakultetu u Rijeci. To je krovna udruga studenata Fakulteta u čijoj su Skupštini zastupljeni predstavnici većine ostalih udruga koje djeluju pri Fakultetu te predstavnici Studentskog zbora. FOSS MEDRI punopravni je član EMSA-e (European Medical Students’ Association) kroz koju članovi udruge predstavljaju interese studenata medicine iz Rijeke i Hrvatske na međunarodnoj razini.
Ciljevi Udruge su poboljšanje standarda i kvalitete studiranja te povezivanje studenata fakulteta. Te ciljeve ostvarujemo kroz cijelu godinu provodeći projekte koji obuhvaćaju biomedicinsko i društveno područje znanosti, a radi se o javno-zdravstvenim kampanjama, podizanju svijesti o prevenciji bolesti i promociji zdravlja, znanstvenim simpozijima, međunarodnim kongresima, tematskim tribinama, seminarima, predavanjima, koncertima, izložbama, kulturno-humanitarnim projektima, međunarodnim znanstvenim razmjenama, izdavanjem glasila studenata fakulteta i zabavnim manifestacijama. Brinemo se o podizanju kvalitete studiranja , ali i radimo na unapređenju znanosti i poticanju međunarodne suradnje među sveučilištima unutar Hrvatske i Europe.
PREDSTAVNIŠTVO
- Lara Brdar, predsjednica
- Eugen Car, potpredsjednik
- Ana Brekalo, tajnica
Kontakti
Događanja
Zdravi doručak
Projektom Zdravi doručak pokušavamo široj zajednici približiti termin ,,zdrava prehrana”. Pokušavamo ih motivirati za inkorporiranje istog u svakodnevni život i s medicinskog aspekta objasniti sve koristi koje pravilna prehrana ima za zdravlje i kvalitetu života. Zapravo nam je najvažnije zainteresirati studente i ostalu akademsku zajednicu te im ukazati kako zdrav doručak nije nužno skup i dugotrajan za pripremu.
Brucošijada
Tko ne dođe pada ispit iz Anatomije, a to ne želimo.
Movember
Movember je pokret u sklopu kojega muškarci diljem svijeta posljednjih 18 godina u studenom odlažu svoje brijače i britvice kako bi do kraja mjeseca s ponosom pokazali svoj brk. Od 2014. i studenti Sveučilišta u Rijeci priključili su se međunarodnom pokretu Movember. Cilj projekta je podignuti svijest o bolestima koje zahvaćaju primarno mušku populaciju. Najviše se pažnje posvećuje karcinomima prostate i testisa te duševnim bolestima. Teži se upoznavanju što većeg broja ljudi s važnošću samopregleda, ali i preventivnih pregleda te odazivanja na razne screening programe. Liječenje u ranijoj fazi rezultira puno boljim preživljenjem te manjim remećenjem kvalitete života. U sklopu projekta održava se natjecanje „Najbolji brk sveučilišta“ na koje se studenti prijavljuju slanjem fotografija na Facebook stranicu „Movember na sveučilištu u Rijeci“. Najbolji brkovi fotografiraju se za Movember kalendar.
Koncert medicinara
Svake godine se tradicionalno održava koncert naših studenata, pjevača i svirača, u Guvernerovoj palači. Tako da svi vi glazbeno nadareni obavezno se javite i ne zapuštajte svoje talente tijekom fakulteta.
Znanstveni piknik
MedRi znanstveni PIKNIK je studentski Simpozij koji se tradicionalno održava u prosincu od 2009. godine. Omogućuje studentima i mladim liječnicima da se predstave u okviru svog znanstvenog rada, pokažu na čemu su radili i za to budu nagrađeni. Sudjelovanje je BESPLATNO i moguće u 2 oblika: aktivno- kao izlagač svog rada te pasivno- kao dio publike. PIKNIK surađuje sa Studentskom sekcijom časopisa Medicina Fluminensis te najbolji rad po njihovoj ocjeni dobiva priliku objave svog rada u sljedećem broju časopisa u “in extensio” obliku. Znanstveni odbor i publika također biraju najbolji rad, tako da svekupno nagradimo 3 izlagača! Od ove godine, u sklopu PIKNIK-a održava se i skraćena verzija radionice “Kako napisati dobar prikaz slučaja?” autorice i voditeljice doc.dr.sc. Nine Pereze, dr.med. Druga novost je da je PIKNIK otvorio svoja vrata za sve studente medicinskih fakulteta u RH. Cilj PIKNIK-a je stvaranje afirmativne sredine za znanstveno djelovanje, sklapanje poznanstava i budućih suradnji. Istovremeno potiče i nagrađuje znanstveno aktivne studente/mlade liječnike dok s druge strane uči studente koji se tek planiraju upustiti u znanstveni rad osnove njegovog pisanja!
Ponesi svoje znanje i pridruži nam se na slijedećem PIKNIK-u!
Prevencija kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa
Prevencija kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa je društveno korisni projekt koji se dugi niz godina održava te nastoji osvijestiti građane o bolestima koje još nazivamo i “tihim ubojicama” poput kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa. Projekt se sastoji od 4 akcije: Dani zdravlja, Zdravi otoci, Zdrave planine i Kapi života. Akcije su podijeljene kroz cijelu godinu. Projekt volonterima pomaže u usavršavanju osnovnih medicinskih postupaka kao što su mjerenje tlaka, šećera te razgovor sa pacijentima.
Krvavica
Završna zabava u sklopu dana fakulteta i projekta opisanog u redu iznad. Cilj je da što više studenata donira krv nakon čega se upute na parking fakulteta gdje se uz ples i glazbu zabavlja do jutra.
Karnevalska povorka Medicinskog fakulteta
Dan kada je cijela Rijeka na nogama i koji se ne propušta. Tradicionalno se već dugi niz godina organizira povorka Medicinskog fakulteta, a trudimo se raditi maske kroz koje možemo poslati neku poruku vezanu za našu liječničku misiju.
Tjedna mozga
Tjedan mozga Rijeka je projekt koji se održava već dugi niz godina u sklopu globalne manifestacije Brain Awareness Week sredinom ožujka u trajanju od 7 dana.
Projekt je namijenjen edukaciji šire javnosti o brojnim neuropsihijatrijskim poremećajima, popularizaciji neuroznanosti te upoznavanje javnosti s novim neuroznanstvenim spoznajama. Glavni cilj ovog projekta je podizanje svijesti građana te destigmatizacija brojnih neuroloških i psihijatrijskih oboljenja.
Projekt organiziraju studenti Medicinskog fakulteta u Rijeci te nastavnici s Katedre za psihijatriju. A u ostvarivanju naših ciljeva nam pomažu i brojne druge udruge i fakulteti s kojima ostvarujemo suradnju kako bi kvaliteta projekta bila na visokom nivou.
HITRI
Kongres hitne medicine je mjesto na kojem sudionici mogu učiti, vježbati i razmijenjivati ideje. Kongres se sastoji od 3 djela: edukacijski, znanstveno-stručni te društveno-zabavni. Svake godine održavaju se radionice poput ALS/BLS, održavanje dišnog puta, čitanje EKG-a, FAST ultrazvuk itd. Kongres se održava na međunarodnoj razini i prisustvuju studenti iz raznih Medicinskih fakulteta, iz Rijeke, Zagreba, Splita, Osijeka, Mostara, Sarajeva, Novog Sada i Ljubljane. Time su naši sudionici u mogućnosti upoznati kolege iz drugih gradova i država, razmijenit iskustva i znanja stečena do sada i stvoriti korisne kontakte za buduću karijeru. Kongres ima više ciljeva, od kojih je glavni pružanje prilike studentima medicine da kroz radionice nauče i usavrše postojeće manualne vještine koje su neophodne u njihovom radu po završetku fakulteta.
SANITAS
Naš cilj je omogućiti edukaciju sudionika o aktualnim problemima iz područja zaštite zdravlja i prevencije bolesti te omogućiti stjecanje dodatnih znanja koja nisu obuhvaćena fakultetskom nastavom. Kongres je u organizaciji pretežito studenata Sanitarnog inžinjerstva, a surađujemo s Mostarskim i Zagrebačkim Sveučilištem.
NEURI
Kongres neuroznanosti. Pod motom „Edukacija & Iskustvo“ želimo osvijestiti mlade zaljubljenike u neuroznanost o važnosti istraživanja mozga te im pružiti okvir za upoznavanje s kolegama koji dijele slične interese, širenje spoznaja, učenje i stjecanje nezaboravnih iskustava kongresne participacije. Dosad se održao deset puta te je postao svojevrsni brand. Sam kongres okuplja studente iz cijele Hrvatske, regije, ali i šire te im omogućuje platformu za stjecanje iskustva u svijetu znanosti. Još jedan od ciljeva NeuRi-je je destigmatizacija psihičkih oboljenja i psihijatrijskog liječenja.
Humanitarni bal medicinara
Plesom i pjesmom za nečije bolje sutra. Najduži projekt kojeg naši studenti iznimno uspješno organiziraju. Tradicija je da studenti 4. godine sudjeluju u organizaciji te plesu valcera. Osim toga svake godine ugostimo neki poznati bend ili izvođača koji nas zabavlja do sitnih jutarnjih sati, a nakon toga svi zajedno kreću na „afterparty“ u neki od obližnjih klubova. Sav prihod ide u humanitarne svrhe udruzi za koju se te godine prethodno odlučimo.
Škola intervencijske radiologije
Škola intervencijske radiologije projekt je namjenjen studentima 4. – 6. godine medicine s ciljem upoznavanja s granom intervencijske radiologije. Studentima se kroz brojna predavanja i razgovore s pacijentima pruža uvid u ovu gradu medicine, bilo da im je cilj rad u području radiologije i kardiologije ili bolje savjetovanje pacijenata i razumijevanje vezano uz ove zahvate. Kroz interaktivne radionice polaznici se upoznaju s uređajima i materijalima koji se koriste i primjenjuju znanje s predavanja u praksi.
TWINNING
Međunarodna bilateralna razmjena. Razmjena između Medicinskog fakulteta u Rijeci i nekog drugog europskog fakulteta. Trajanje razmjene je 7 dana u jednom i 7 u drugom gradu u razmaku od par mjeseci i uključuje po desetak studenata sa svakog fakulteta. Osim edukativnog dijela, razmjena se naravno sastoji i od kulturnog i zabavnog programa, te izleta i razgledavanje određene države.
SCI CAFE
Science Café je nastao je kao ideja o mjestu na kojem će studenti, djelatnici fakulteta i građani grada Rijeke uz zanimljiv film ili prezentaciju o odabranoj tematici, najčešće znanstvenog tipa, moći međusobno i s predavačem raspravljati, saznati nešto novo i na taj način biti educirani o novim znanstvenim zanimljivostima i problematikama. Naravno uz šalicu dobre kave u kafiću.
Teddy bear hospital
Bolnica za medvjediće je projekt usmjeren na pomoć mlađoj djeci predškolske i vrtićke dobi da izgube strah od liječnika i bolničkog okruženja kroz igru i prijateljski pristup. Želimo im pokazati da su bolest i borba protiv nje dio svakodnevnog života te da ne trebaju nužno biti povezani sa neugodnim i mučnim iskustvom. Djeci u dobi od 3-7 godina je dodijeljena uloga roditelja, djetetov medvjedić ili druga igračka je njegovo bolesno dijete, a studentu medicine je povjerena odgovorna uloga liječnika. Studenti dozvoljavaju djeci da upotrijebe različite instrumente koje imaju na raspolaganju, kao što su otoskop, stetoskop, tlakomjer…
Project Management Award – Lara Brdar “Teddy bear hospital”
U utorak, 20. prosinca 2022. u hotelu Esplanade u Zagrebu održana je svečana dodjela nagrada Project Management Awards koja se svake godine dodjeljuje najboljima iz područja upravljanja projektima. Nagrade su dodijeljene u četiri kategorije – dvije za mlade voditelje projekata (za Najboljeg mladog voditelja projekta i Najbolji projekt s mladim voditeljem) te dvije za projektne stručnjake iznad 35 godina (za Najboljeg voditelja projekta i Najbolji projekt). Prvo mjesto u kategoriji Najbolji mladi voditelj projekta zauzela je studentica medicine Lara Brdar s projektom Teddy Bear Hospital Rijeka koji provodi Medicinski fakultet u Rijeci. Kaja Pavlinić, voditeljica projekta European Green Activists Training (Zelena europska fondacija) zauzela je drugo mjesto, a Andrej Ribičić, voditelj projekta Rezolucija Zemlja koji provodi Večernji list, odnio je treće mjesto.
Među mnoštvom prijavljenih projekata samo tri projekta u svakoj kategoriji odabrana su kao najbolja i zasluženo su ušli u finale natjecanja. Sve projekte pažljivo je pregledao i ocijenio neovisni evaluacijski odbor koji se sastojao od 5 stručnjaka iz područja upravljanja projektima. Ove godine evaluacijski odbor činili su prof. dr. sc. Ivica Završki (Građevinski fakultet Sveučilište u Zagrebu), Ina Iveković Tahmina (Philip Morris), Radomir Čituš (Rimac Technology d.o.o.), dr. med. Alen Juginović (Sveučilište Harvard) i Karmen Krile (Senior Project Manager). Project Management Awards održao se u organizaciji IPMA Young Crew Croatia i IPMA Hrvatska uz podršku sponzora CROZ, Hotela Esplanade i Hrvatskog ureda za kreativnost i inovacije (HUKI), medijskih pokrovitelja: Lider Media, Posao.hr i Netokracija, te donatora Motion Candles, Vinarija Bodren, Sapoon, Miscotti i Veleučilište Baltazar Zaprešić. Young Crew Croatia ogranak je osnovan pod okriljem Hrvatske udruge za upravljanje projektima (Croatian Association for Project Management) koja je ujedno članica IPMA-e (International Project Management Association), vodeće svjetske neprofitne organizacije za upravljanje projektima. Young Crew predstavlja ključnu komponentu IPMA-inog razvoja okupljajući studente, sadašnje i buduće voditelje projekata do 35 godina, stvarajući tako mrežu ljudi koji će kroz razmjenu informacija i znanja postati vrhunski stručnjaci u području upravljanja projektima.
Iz medija:
Dodijeljene nagrade najboljima u području upravljanja projektima u Republici Hrvatskoj
Project Management Awards: Nagrađeni najbolji iz područja upravljanja projektima
SPECULUM
Speculum služi kao platforma na kojoj je moguće objektivno, smisleno i svrsishodno iznijeti kritiku ili ukazati na propust bilo u izvođenju nastave, ocjenjivanju ili odnosu između studenata i nastavnog osoblja. Istovremeno, Speculum je i mjesto na kojem studenti mogu pročitati sve aktualnosti i kroz razne intervjue i članke upoznati svoje profesore i kolege te njihova razmišljanja, djelovanje i dostignuća. Časopis ima za ulogu i upoznati mlađe studente sa svim mogućnostima koje im se nude i potaknuti ih na uključivanje u brojne aktivnosti koje im nudi kako Medicinski fakultet tako i Sveučilište u Rijeci. Uz sve navedene zadaće, Speculum ima i onu da budi kreativnost u studentima i potiče ih na kreativno stvaralaštvo kroz brojne tekstove zabavnog karaktera, šaljive članke i ilustracije. Izlazit će dok ima materijala ili dok ga se ne zabrani.
Čiste ručice
U organizaciji studenata sanitarnog inženjerstva edukacija djece predškolske i rane školske dobi. Sprečavanje prijenosa brojnih zaraznih bolesti pravilnom higijenom ruku najbolje opisuje poznatu uzrečicu: “Bolje spriječiti nego liječiti!”. Preventivnim radom možemo u velikoj mjeri doprinijeti sprečavanju pojave mnogih zaraznih bolesti.
FOSSCAST
Najnovija medijska platforma zaživjela je i na našem Fakultetu. Razgovaramo s ljudima bliskim našoj struci dotičući se aktualnih tema, ali i prošlosti. Filozofija!
Cjepko zna
Projekt “Cjepko zna – najbitnije o cijepljenju” je prokjet čiji je cilj podizanje svijesti i educiranje o cijepljenju. Projekt je započeo osmišljavanjem, pisanjem, dizajniranjem i izradom knjižica koje su kasnije raspoređene po pedijatrijskim ordinacijama. Uz to se organizira i promocija projekta na Korzu u sklopu Svijetskog tjedna imunizacije.
Nevidljivi život u vodi
Prevencija je ključ sprječavanja mnogih zaraznih bolesti, pa tako i onih koje se prenose vodom. Smatrajući da je upravo prevencija jedna od najvažnijih stavki u budućem zanimanju zdravstvenih radnika, posebice sanitarnih inženjera, velike nade polažemo upravo u edukaciju mlađeg stanovništva. Djeca su po prirodi vrlo znatiželjna, sve ih zanima, a nove informacije vrlo brzo dopiru do njih te je to jedan od razloga zašto smo se odlučili na zabavan način i kroz igru prenijeti im naše znanje.