Praksa djelatnika u javnim službama temeljena na znanjima o traumi
Financiranje: Europska komisija
Trajanje projekta: 2021. – 2023.
Iznos financiranja: 225.555,00 eura
KONZORCIJ PROJEKTA
Projektni konzorcij sastoji se od multidisciplinarnog tima koji uključuje pravne, društvene i medicinske i istraživačke organizacije, stručnjake za učenje i medijsko obrazovanje te stručnu instituciju za ICT komunikaciju.
Koordinator:
KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN, Leuven Institute of Criminology – Belgium
Partneri:
CONNEXIONS, Information Communication Technologies for Education and Social Impact – Greece
INSTITUTO POLITÉCNICO DO PORTO – Escuela Superior de Saúde – Portugal
INTEGRA, Institut Za Razvoj Clovekovih Potencialov Velenje (Institute for Development of Human Potentials) – Slovenia
QUALED, Občianske združenie pre kvalifikáciu a vzdelávanie (QUALification and EDucation) – Slovakia
UNIRI, Sveuciliste u Rijeci, Medicinski fakultet (University of Rijeka, Faculty of Medicine) – Croatia
WIN, Wissenschaftsinitiative Niederösterreich (Science Initiative Lower Austria) – Austria
Voditeljica projekta na ustanovi:
izv. prof. dr. sc. Marina Letica Crepulja
Suradnici:
prof. dr. sc. Tanja Frančišković
doc. dr. sc. Aleksandra Stevanović
Opis projekta
Projekt će se nadograditi na uspješan Erasmus+ projekt „Posttraumatska integracija – Psihosocijalna podrška i intervencije za izbjeglice”. Ovaj je projekt naišao na veliko zanimanje i dobio je priznanje za projekte najbolje izvedbe. Tijekom aktivnosti diseminacije, nekoliko je partnera upitano može li se projekt proširiti kako bi služio kao podrška različitim stručnjacima koji su u svom radu u kontaktu s klijentima ili osobama koje pate od posttraumatskih stresnih simptoma (PTSS), ali nemaju stručnu obuku. Broj osoba u Europi oboljelih od PTSS-a vjerojatno će se povećati u godinama koje dolaze. Migracije iz ratom razorenih zemalja će se nastaviti, a sadašnja pandemija COVID-19 ima ne samo negativne tjelesne nego i negativne posljedice na mentalno zdravlje zbog psihotraumatizacije. Osobe koje su imale teški oblik COVID-19 ili su suočene s potencijalnom smrću; članovi obitelji i zdravstveni radnici koji bili svjedoci tuđe patnje i smrti; oni koji su saznali za smrt ili opasnost od smrti člana obitelji ili prijatelja ili oni koji su iskusili ekstremnu izloženost ekstremnim situacijama (volonteri, socijalni radnici, novinari itd.) u izloženi potencijalnoj traumi. Drugim riječima, sve veći broj ljudi bio je izložen traumatičnim događajima povezanim s COVID-19 te predstavljaju skupinu izloženu specifičnom traumatskom iskustvu kojoj je potrebno adekvatno prepoznavanje i odgovor na njihove traume na svim razinama. Na temelju temeljite analize potreba, utvrdili smo da se u javnom sektoru mnoge profesije susreću u svom radu s klijentima koji imaju PTSS: savjetnici u službama za zapošljavanje, socijalni radnici, službenici za stambena pitanja, odvjetnici, financijski savjetnici, da spomenemo samo neke. Svi ti profesionalci imaju svoja profesionalna iskustva, ali nemaju medicinsku ili psihijatrijsku edukaciju kako postupati s osobom koja pati od PTSS-a. Posljedično, oni često pogrešno procjenjuju svoje klijente jer će njihovo ponašanje vjerojatno protumačiti kao sebično, neprikladno, ili arogantno. Pristup temeljen na znanjima o traumi prepoznaje prisutnost simptoma traume i uzima u obzir ulogu koju je trauma odigrala u životu pojedinca i zahtijeva promjenu paradigme od one koja se pita: „Što s Vama nije u redu?“ onom koji pita: „Što Vam se dogodilo?'” Provedba savjetovanja o traumi pomogla bi djelatnicima u javnim službama koji nemaju medicinsku i psihijatrijsku naobrazbu prepoznati, razumjeti i na odgovarajući način reagirati na posljedice traume.
Ciljevi: Opći cilj ovog projekta je podizanje svijesti o pojavi PTSS-a i pomoć djelatnicima koji rade u javnom sektoru s vještinama koje im mogu pomoći identificirati PTSS među svojim klijentima, promovirati njihovo uključivanje kako bi se smanjile prepreke povezane s diskriminacijom i, kao posljedica toga, poboljšalo pružanje usluga ili savjetodavni rad. Kako bi se postigli ovi ciljevi, posebni ciljevi su: • sastaviti Smjernice za djelatnike koji rade u javnom sektoru kako bi podigli svijest o pojavi PTSP-a među svojim klijentima, te stekli vještine koje će im pomoći prepoznavanju PTSS među svojim klijentima i promicanju njihove uključenosti; • razviti Katalog sa zbirkom studija slučaja koji ilustrira najčešće radne situacije i pokazuje primjere kako reagirati na klijente koji boluju od PTSS-a; • razviti materijale za edukaciju u vezi s odgovarajućim poglavljima Smjernica i pojedinih studija slučaja; • omogućiti umrežavanje i razmjenu iskustava kroz razvoj e-platforme za pristup svim sadržajima i materijalima za obuku; • omogućiti trenutni pristup sadržajima putem mobilne aplikacije za pametne telefone; • postići održivost omogućavanjem pristupa projektnim rezultatima najmanje pet godina nakon završetka projekta, tj. do 2028.
Web-stranica projekta: Trauma-Informed Practice for Workers in Public Service Settings (trauma-informed-practice.eu)
Rezultati koji će proizaći iz TIPS projekta obuhvaćaju:
1) Smjernice koje će na inovativan način pružiti informacije i preporuke za neposrednu praksu kako bi se omogućio rad u javnim službama koji je temeljen na znanjima o traumi.
2) Katalog s prikazima slučajeva koji će sadržavati sveobuhvatne i jednostavne preporuke kao i ključne postupke usmjerene na zadovoljavanje potreba klijenata s posttraumatskim simptomima/reakcijama (PTSS).
3) Edukacijski paket koji će pružiti interaktivnu obuku i aktivnosti e-učenja kroz modularnu strukturu te kvizove vezane uz pojedina poglavlja Smjernica i Kataloga.
4) Interaktivnu e-platformu koja podržava dostupnost svih projektnih materijala i pruža online interaktivne alate kao što su blogovi i aplikacije društvenih mreža.
5) Mobilnu aplikaciju koja prilagođava odabrane online materijale iz e-Tečaja, Kataloga i Smjernica za isporuku tih sadržaja putem pametnih telefona i mobilnih uređaja.
Događanja
Stručni sastanak – fokus grupa
Dana 15.9.2022. u 14 sati na Medicinskom fakultetu je održan stručni sastanak – fokus grupa.
Cilj fokus grupe je bio inicijalno utvrditi razinu znanja djelatnika u zdravstvenom sektoru o psihotraumi, te posttraumatskim reakcijama; razinu posjedovanja vještina u radu i suočavanju s postraumatskim stresnim reakcijama; te razinu svijesti o potrebi postavljanja granica i brige o sebi kako bi se unaprijedilo pružanje zdravstvenih usluga.
Sudionici su bili liječnici specijalisti koji su ujedno i nastavnici Medicinskog fakulteta, medicinske sestre KBC Rijeka i privatnih ustanova.
U razmjeni iskustava sa sudionicima istaknuto je nedostatno znanje i iskustvo za prepoznavanje posttraumatskih simptoma te ponašanja koja iz njih proizlaze. Posebno je naglašeno da zdravstveno osoblje ne raspolaže dostatnim vještinama da na adekvatan način odgovori pri susretima s psihotraumatiziranim osobama što dovodi do emoconalnog iscrpljenja i smanjuje kvalitetu pružanja usluga. Istaknut je i nedostatak sustavnog pristupanja problemu na razini zdravstvenih politika gdje problem psihotraume još uvijek ostaje neprepoznat.