Health Outcomes from Raised urban Settings

Europski projekt „Health Outcomes from Raised urban Settings“ (HORUS)

Utjecaj razvijenih urbanih sredina na zdravstvene ishode osjetljivih populacija

Fokus znanstvenog istraživanja projekta HORUS (GA No.: 101136516, Horizon Europe, Research and Innovation Actions) usmjeren je ka kroničnim nezaraznim bolestima (KNB), posebno dijabetesu i kardiovaskularnim bolestima (KVB), koje su vodeći uzroci morbiditeta i mortaliteta diljem svijeta. Među osjetljivom populacijom povećana je prevalencija KVB-a što je povezano s nizom društvenih i okolišnih čimbenika, stilovima života i utjecajem bihevioralnih faktora. Postojeća zdravstvena skrb osjetljivih populacijskih skupina karakterizirana je nedostatnim preventivnim mjerama, kao i kvalitetnim uslugama u liječenju KNB.

U projektu HORUS sudjeluje sedam europskih partnera iz tri države Europske unije. Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci jedan je od partnera, dok istraživački tim s Katedre za socijalnu medicinu i epidemiologiju, uz potporu Grada Rijeke, sudjeluje u provedbi i realizaciji projektnih aktivnosti.

Cilj HORUS projekta usmjeren je ka KNB, s naglaskom na dijabetes i KVB, u urbanim okruženjima među osjetljivim populacijskim skupinama. Stope urbanizacije i incidencija KNB rastu. Suočeni s tim trendom, projekt se bavi potrebom za preispitivanjem dizajna naših gradova i načina na koji živimo i radimo. Pomoću intervencija koje su temeljene na dokazima, kroz projekt ćemo osnažiti građane, posebno one osjetljive skupine, da usvoje ponašanja koja smanjuju rizik od razvoja KNB-a.

HORUS projekt ima za cilj promicanje zdravog urbanog okruženja i stilova života. Pilot intervencije provodit će se u tri europska grada: Valencia, Rotterdam i Rijeka u trajanju od devet mjeseci. U istraživanje će se ukupno uključiti 900 ispitanika, od kojih pilot grad Rijeka treba uključiti 300 ispitanika. Polazna točka istraživanja bit će analiza rezultata anonimnog anketnog upitnika za osobe starije od 18 godina s područja grada Rijeke čiji će podaci dati jasniju sliku za izradu Barometra zdravlja stanovnika grada Rijeke. Ljubazno pozivamo stanovnike grada Rijeke da ispune anoniman anketni upitnik kojem mogu pristupiti putem poveznice ili QR koda:

Ažurirano 12.04.2024.