• Naslovnica
  • /
  • Projekti
  • /

Identifikacija cirkulirajućih biomarkera neurološkog oporavka u bolesnika s ozljedom mozga

Financiranje: Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ)
Internetske stranice HRZZ: https://hrzz.hr
Oznaka projekta: IP-2019-04-1511
Trajanje projekta: 1. 1. 2020. – 31. 12. 2023.
Ukupna vrijednost projekta: 150.348,40 EUR

Glavni istraživač: Kristina Grabušić
Zavod za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju, Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci, Hrvatska

Istraživački tim

Vedrana Krušić AlićZavod za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju, Medicinski fakultet,
Sveučilište u Rijeci, Hrvatska
Lara Valenčić SeršićKatedra za anesteziologiju, reanimatologiju, hitnu i intenzivnu medicinu,
Siniša ZrnaOpća bolnica Pula, Hrvatska
Janja Tarčuković Katedra za anesteziologiju, reanimatologiju, hitnu i intenzivnu medicinu,
Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci, Hrvatska
Tin JagoićZavod za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju, Medicinski fakultet,
Mladenka Malenica Zavod za medicinsku kemiju, biokemiju i kliničku kemiju,
Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci, Hrvatska
Ksenija TulićZavod za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju, Medicinski fakultet,
Maša BiberićOpća bolnica Pula, Hrvatska
Vlatka SotošekKatedra za anesteziologiju, reanimatologiju, hitnu i intenzivnu medicinu,
Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci, Hrvatska
Natalia Kučić Zavod za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju, Medicinski fakultet,
Olga ShevchukMedical Research Centre, University Hospital Essen, Njemačka
Jelena Marinić Zavod za medicinsku kemiju, biokemiju i kliničku kemiju,
Simone Dal ZilioIstituto Officina dei Materiali – CNR-IOM, Trst, Italija
Lada Kalagac FabrisOpća bolnica Pula, Hrvatska
Aleksandar ŠuputOpća bolnica Pula, Hrvatska

Sažetak istraživanja:

Projektni prijedlog CiMozak usmjeren je na identifikaciju biomarkera neurološkog oporavka u bolesnika s teškom traumatskom ozljedom mozga. Ozljeda nastaje djelovanjem fizičke sile na glavu i dovodi do kome s potencijalnim smrtonosnim ishodom. Unatoč težini ozljede, moguć je potpuni neurološki oporavak. Međutim, nije poznato kada započinje oporavak mozga i koliko na njega utječu terapijske intervencije, jer nedostaje znanje o biomarkerima neurološkog oporavka.

Glavni cilj je omogućiti praćenje oporavka mozga pomoću biomarkera u tjelesnim tekućinama. CiMozak ima snažno uporište u najnovijim ispitivanjima na životinjama koja pokazuju da odrasli mozak mijenja razine neuroregeneracijskih signala u cerebrospinalnoj tekućini (CSF). Nadalje, naši objavljeni i preliminarni rezultati analiza ljudskog CSF-a nakon ozljede mozga opisuju ranu indukciju:

• i) izvanstaničnih vezikula (IV-a), membranom obavijenih čestica koje se izlučuju iz stanica i prenose proteine i nukleinske kiseline;
  • ii) novih proteina povezanih s neuroregeneracijom.

Na temelju opisanih rezultata, CiMozak ima za cilj odrediti precizniju kinetiku promjena sljedećih elemenata u CSF-u:

• 1) veličine i broja IV-a pomoću nanotehnologije TRPS;
  • 2) morfologije i proteinskog sadržaja IV-a pomoću elektronske mikroskopije;
  • 3) subpopulacija IV-a pomoću kromatografije;
  • 4) razina proteina povezanih s neuroregeneracijom pomoću spektrometrije;
  • 5) sadržaj mikroRNA pomoću lančane reakcije polimerazom RT-PCR.

Biomarkeri koji će u 1. fazi CiMozak-a pokazati najviše razine u CSF-u, bit će analizirani u plazmi u sklopu 2. faze CiMozak-a. Očekuje se da će CiMozak donijeti nove spoznaje o identitetu i kinetici cirkulirajućih biomarkera neurološkog oporavka. Biomarkeri iz CSF-a i krvi mogli bi omogućiti neinvazivno praćenje neurološkog oporavka bolesnika ne samo nakon teške traumatske ozljede mozga već i drugih ozljeda i bolesti mozga. Time bi se također omogućilo određivanje utjecaja različitih terapijskih intervencija na oporavak mozga.

Ažurirano 16.02.2024.