Trauma-Informed Practice for Workers in Public Service Settings

Praksa djelatnika u javnim službama temeljena na znanjima o traumi

Financiranje: Europska komisija
Trajanje projekta: 2021. – 2023.
Iznos financiranja: 225.555,00 eura

KONZORCIJ PROJEKTA

Projektni konzorcij sastoji se od multidisciplinarnog tima koji uključuje pravne, društvene i medicinske i istraživačke organizacije, stručnjake za učenje i medijsko obrazovanje te stručnu instituciju za ICT komunikaciju.

Koordinator:

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN, Leuven Institute of Criminology – Belgium

Partneri:

CONNEXIONS, Information Communication Technologies for Education and Social Impact – Greece

INSTITUTO POLITÉCNICO DO PORTO – Escuela Superior de Saúde – Portugal

INTEGRA, Institut Za Razvoj Clovekovih Potencialov Velenje (Institute for Development of Human Potentials) – Slovenia

QUALED, Občianske združenie pre kvalifikáciu a vzdelávanie (QUALification and EDucation) – Slovakia

UNIRI, Sveuciliste u Rijeci, Medicinski fakultet (University of Rijeka, Faculty of Medicine) – Croatia

WIN, Wissenschaftsinitiative Niederösterreich (Science Initiative Lower Austria) – Austria

Voditeljica projekta na ustanovi:

izv. prof. dr. sc. Marina Letica Crepulja

Suradnici:

prof. dr. sc. Tanja Frančišković

doc. dr. sc. Aleksandra Stevanović

Opis projekta

Projekt će se nadograditi na uspješan Erasmus+ projekt „Posttraumatska integracija – Psihosocijalna podrška i intervencije za izbjeglice”. Ovaj je projekt naišao na veliko zanimanje i dobio je priznanje za projekte najbolje izvedbe. Tijekom aktivnosti diseminacije, nekoliko je partnera upitano može li se projekt proširiti kako bi služio kao podrška različitim stručnjacima koji su u svom radu u kontaktu s klijentima ili osobama koje pate od posttraumatskih stresnih simptoma (PTSS), ali nemaju stručnu obuku. Broj osoba u Europi oboljelih od PTSS-a vjerojatno će se povećati u godinama koje dolaze. Migracije iz ratom razorenih zemalja će se nastaviti, a sadašnja pandemija COVID-19 ima ne samo negativne tjelesne nego i negativne posljedice na mentalno zdravlje zbog psihotraumatizacije. Osobe koje su imale teški oblik COVID-19 ili su suočene s potencijalnom smrću; članovi obitelji i zdravstveni radnici koji bili svjedoci tuđe patnje i smrti; oni koji su saznali za smrt ili opasnost od smrti člana obitelji ili prijatelja ili oni koji su iskusili ekstremnu izloženost ekstremnim situacijama (volonteri, socijalni radnici, novinari itd.) u izloženi potencijalnoj traumi. Drugim riječima, sve veći broj ljudi bio je izložen traumatičnim događajima povezanim s COVID-19 te predstavljaju skupinu izloženu specifičnom traumatskom iskustvu kojoj je potrebno adekvatno prepoznavanje i odgovor na njihove traume na svim razinama. Na temelju temeljite analize potreba, utvrdili smo da se u javnom sektoru mnoge profesije susreću u svom radu s klijentima koji imaju PTSS: savjetnici u službama za zapošljavanje, socijalni radnici, službenici za stambena pitanja, odvjetnici, financijski savjetnici, da spomenemo samo neke. Svi ti profesionalci imaju svoja profesionalna iskustva, ali nemaju medicinsku ili psihijatrijsku edukaciju kako postupati s osobom koja pati od PTSS-a. Posljedično, oni često pogrešno procjenjuju svoje klijente jer će njihovo ponašanje vjerojatno protumačiti kao sebično, neprikladno, ili arogantno. Pristup temeljen na znanjima o traumi prepoznaje prisutnost simptoma traume i uzima u obzir ulogu koju je trauma odigrala u životu pojedinca i zahtijeva promjenu paradigme od one koja se pita: „Što s Vama nije u redu?“ onom koji pita: „Što Vam se dogodilo?'” Provedba savjetovanja o traumi pomogla bi djelatnicima u javnim službama koji nemaju medicinsku i psihijatrijsku naobrazbu prepoznati, razumjeti i na odgovarajući način reagirati na posljedice traume.

Ciljevi: Opći cilj ovog projekta je podizanje svijesti o pojavi PTSS-a i pomoć djelatnicima koji rade u javnom sektoru s vještinama koje im mogu pomoći identificirati PTSS među svojim klijentima, promovirati njihovo uključivanje kako bi se smanjile prepreke povezane s diskriminacijom i, kao posljedica toga, poboljšalo pružanje usluga ili savjetodavni rad. Kako bi se postigli ovi ciljevi, posebni ciljevi su: • sastaviti Smjernice za djelatnike koji rade u javnom sektoru kako bi podigli svijest o pojavi PTSP-a među svojim klijentima, te stekli vještine koje će im pomoći prepoznavanju PTSS među svojim klijentima i promicanju njihove uključenosti; • razviti Katalog sa zbirkom studija slučaja koji ilustrira najčešće radne situacije i pokazuje primjere kako reagirati na klijente koji boluju od PTSS-a; • razviti materijale za edukaciju u vezi s odgovarajućim poglavljima Smjernica i pojedinih studija slučaja; • omogućiti umrežavanje i razmjenu iskustava kroz razvoj e-platforme za pristup svim sadržajima i materijalima za obuku; • omogućiti trenutni pristup sadržajima putem mobilne aplikacije za pametne telefone; • postići održivost omogućavanjem pristupa projektnim rezultatima najmanje pet godina nakon završetka projekta, tj. do 2028.

Web-stranica projekta: Trauma-Informed Practice for Workers in Public Service Settings (trauma-informed-practice.eu)

Rezultati koji će proizaći iz TIPS projekta obuhvaćaju:

Croris

Ažurirano 09.02.2023.